1.8.2017 14:11

Κέρδισε και τίμησε το Λιθί ο ΒΑΟΛ

Στο Λιθί βρέθηκε το απόγευμα της Κυριακής η ανδρική ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου, αλλά και η πλειονότητα του Δ.Σ. του Βούρειου, συμμετέχοντας στις εκδηλώσεις για τα 20 χρόνια αθλητικής δράσης του Α.Σ. Λιθίου. Στα πλαίσια αυτών των εκδηλώσεων πραγματοποιήθηκε φιλικός αγώνας μεταξύ ΑΣ Λιθίου και ΒΑΟΛ Χίου με νικητή τους φιλοξενούμενους με σκορ 79-96.

Στο ημίχρονο του αγώνα η Διοίκηση της ομάδας του Λιθιού τίμησε τον ΒΑΟΛ για την άνοδό του στη Γ΄ Εθνική, ενώ τιμητική πλακέτα παρέλαβε και ο πολυνίκης προπονητής του Βούρειου Παντελής Βούλικας που υπήρξε, κατά το παρελθόν, αθλητής του Α.Σ. Λιθίου.

Ο αγώνας έγινε παρουσία πλήθος κόσμου στο ανοικτό γήπεδο του Λιθίου, ενώ το παρόν έδωσε το σύνολο σχεδόν των προπονητών που κάθισαν στον πάγκο του Λιθίου την πρώτη 20ετία της ζωής του. Η βραδιά έκλεισε με πλούσιο κέρασμα και ευχές εκατέρωθεν για καλή συνέχεια σε πολύ καλή ατμόσφαιρα.

O Βούρειος παρουσιάστηκε με μια άκρως νεανική ομάδα, περισσότερο για να τιμήσει τους διοργανωτές και λιγότερο για να αποκομίσει κάποιο αγωνιστικό όφελος, καθώς ούτε η περίοδος αλλά ούτε και η σύνθεση του ήταν η καταλληλότερη γι αυτό. Το παιχνίδι κύλησε με όμορφες φάσεις και από τις δύο ομάδες και τους πρωταθλητές Αιγαίου να φτάνουν εύκολα στη νίκη, παρά την ...Αμερικάνικη βοήθεια που είχε η φιλότιμη ομάδα του Λιθίου.