19.3.2017 11:45

Διπλό ανόδου στη Σέντα για Φάρκαινα, 6αρα για Πανεπιστήμιο

Μεγάλο διπλό για την πιο φορμαρισμένη ομάδα της Β’ Κατηγορίας, Φάρκαινα, με σκορ 1-2 στη Σέντα επί της Ένωσης, μία νίκη που την ανεβάζει στην 2η θέση της κατηγορίας, μία αγωνιστική πριν από το ντέρμπι κορυφής με τον ΑΠΟ Χίου. Από την άλλη, η Ένωση που γνώρισε 2η σερί ήττα κινδυνέυει πλέον να χάσει την απευθείας άνοδο. Μετά το 0-0 του πρώτου μέρους, ο Κούκουλας με αυτογκόλ έκανε το 0-1 για τη Φάρκαινα στο 57′ και πέντε λεπτά αργότερα ο Καραντάκης πέτυχε το 2ο γκολ της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικο 1-2 με τον Κυδωνάκη στο 86′.

Κανένα πρόβλημα δεν είχε το Πανεπιστήμιο στη νίκη με 2-6 επί της Δόξας, που το φέρνει σε απόσταση τριών βαθμών από την 4η θέση. Ο Βαβάτσικος άνοιξε το σκορ στο 17′ και ο Λουκέρης με δύο γκολ στο 22′ και στο 27′ έκανε το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου. Ο Δαραλιώτης μείωσε στο 48′, ο Λουκέρης με το χατ-τρικ επανέφερε τη διαφορά των τριών γκολ στο 56′, για να μειώσει εκ νέου ο Λούκο στο 59′. Το 4ο γκολ του Λουκέρη έκανε το 2-5 στο 80′, για να γράψει το τελικό 2-6 ο Προδρόμου στο 88′.