21.1.2018 21:34

Δάφνη-Κανάρης το 2ο ζευγάρι των ημιτελικών

H πολυνίκης του θεσμού του κυπέλλου, Δάφνη (με 9 κατακτήσεις), θα βρίσκεται και φέτος στα ημιτελικά, μετά την σπουδαία νίκη της με 2-1 επί του Ποσειδώνα στο Δαφνώνα. Ο Ποσειδώνας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος με ωραίο σουτ του Βαϊντερλή, αλλά στην επανάληψη ο Ναρλιάν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 για το συγκρότημα του Σ.Ξύδα και στις καθυστερήσεις ο Δ.Κούτσουρας χάρισε μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Στα Νένητα, ένας μεταμορφωμένος Ατρόμητος, κοίταξε στα μάτια τον Κανάρη και τον ανάγκασε να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά στην παράταση με συνολικό σκορ 4-2 (2-2 η κανονική διάρκεια). Ο Κανάρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά ο Ατρόμητος είχε πολλές κλασικές φάσεις για γκολ. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίχτες στο 33′ λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Θεοδωρίδη, αλλά κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 στην επανάληψη με γκολ των Κωστάλα και Σκούφαλου. Οι παίχτες του Γιοβανάκη δεν τα παράτησαν και αρχικά μείωσαν γρήγορα με τον Κρητικό και έφεραν το παιχνίδι στο 2-2 με τον Κωφίδη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση. Στο πρώτο δεκάλεπτο της παράτασης και ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίχτες λόγω 2ης κίτρινης στον Φερχάτι, με τον Σαραντάκη να είναι ο μοιραίος για τον Ατρόμητο αφού έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-3. Στο 2ο ημίχρονο της παράτασης, οι παίχτες του Παπαδόπουλου σκόραραν δύο φορές με τους Ζαμπετάκη και Σεζένια και πήραν την πρόκριση για τους «4».