6.4.2017 11:13

Άλλη κλάση ο Διαγόρας πήρε εύκολη πρόκριση από τον Ηρακλή

ΜΕ 1- 5 ΜΕ ΤΟΝ ΓΕΩΡΓΑΛΛΗ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΧΤΥΑ

Φυσιολογική, όπως εξελίχθηκε, ήττα για τον Ηρακλή από τον Διαγόρα Ρόδου με 1-5 για το Κύπελλο Ερασιτεχνών, καθώς η ομάδα των Θυμιανών αγωνιζόταν από το 5ο λεπτό με δέκα παίκτες απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Έτσι η ομάδα της Ρόδου θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση του θεσμού τον ΑΟ Σουρμένων, ο οποίος επικράτησε νωρίτερα του Πυθαγόρα με 3-0.

Μόλις στο 4΄ ο Διαγόρας απείλησε με κεφαλιά του Μαθιού, για να κερδίσει πέναλτι στο επόμενο λεπτό, όταν ο Α. Ζαμπετάκης στην προσπάθεια του να αποσοβήσει το γκολ έδιωξε την μπάλα με το χέρι, προ κενής εστίας, αντικρίζοντας παράλληλα και την κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γεωργαλλής, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Ακυρωθέν γκολ του Μαθιού στο 12΄, για υπόδειξη οφσάιντ, ενώ στο 22΄ σουτ του Γεωργαλλή, αποκρούει δύσκολα ο Σαββίδης. Το 0-2 έγινε στο 38΄ με τον Χατζηκοσμά, ενώ στο 41΄ ο τελευταίος έκανε την παράλληλη για τον Γεωργαλλή, που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Στο 50΄ μειώνει ο Ηρακλής με κεφαλιά του Πουλιού, από την μικρή περιοχή, αλλά και πάλι ο Γεωργαλλής στο 55΄, με το 3ο προσωπικό του γκολ, έκανε το 1-4, για να απειλήσει δύο φορές στη συνέχεια ο Ν. Ζαμπετάκης με σουτ στο 56΄ και το 60΄, τα οποία όμως απέκρουσε ο Κεφαλάς. Το τελικό 1-5 διαμόρφωσε ο Τσαγκάρης στο 83΄με προβολή, μετά από σέντρα του Γεωργαλλή, ενώ σουτ του Μαρίνου στο 90΄, απέκρουσε δύσκολα ο Σαββίδης.