6.3.2017 17:04

6αρα για Κανάρη, 4η σερί νίκη για Όμηρο, ξανά τρίποντο η Καλαμωτή

Με χαρακτηριστική άνεση ο Κανάρης επικράτησε με 6-0 του Βαρβασιακού, πιάνοντας καλή απόδοση μετά από πολύ καιρό και ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας, με τον ΒΑΟ να βρίσκεται πλέον ένα βαθμό μακριά από τα μπαράζ της παραμονής. Στα αξιοσημείωτα του ματς οι έξι διαφορετικοί σκόρερ για τον Κανάρη. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Νιάκας θα βρεί τον Κωστάλα που με προβολή θα ανοίξει το σκορ. Ο τελευταίος θα σεντράρει στο 7′ και ο Χριστοφή με κεφαλιά θα πετύχει το 2ο γκολ της ομάδας του. Και πάλι ο Κωστάλας στο 24′ θα βγάλει κάθετη μπαλιά για τον Σκούφαλο που πέρασε και τον Έξαρχο για το 3-0, ενώ στο 32′ θα έρθει η 3η ασίστ του Κωστάλα στο ματς, αυτή τη φορά με τακουνάκι, για τον Νιάκα που θα πετύχει το 4-0 του πρώτου μέρους. Ο Βαρβασιακός απείλησε μόνο στο 28′ όταν το φάουλ του Μελέκου κατέληξε στο δοκάρι του Κρουσουλούδη. Στο 48′ ήταν η σειρά του Σεζένια να χριστεί σκόρερ με ωραίο γυριστό, μετά από γέμισμα του Κάργατζη και στο 52′ ο τελευταίος θα βρεί τον Ζεράι που θα γράψει το τελικό 6-0, με τον Κανάρη να έχει κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Μετά από δύο σερί ήττες η Καλαμωτή επέστρεψε στις επιτυχίες, παίρνοντας διπλό στα Θυμιανά, με 0-2 επί της Θύελλας και παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας, με τους γηπεδούχους πλέον να είναι ισόβαθμοι με τον Όμηρο στην 9η θέση και να έχουν ανάγκη βαθμούς για να αποφύγουν τα μπαράζ. Το σκορ για την ομάδα του Κακούσιου άνοιξε στο 73ο λεπτό ο Κανάριος, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα, ενώ το τελικό 0-2 έκανε στο 93′ ο Μάμα.

Ακόμα πιο κοντά στον στόχο της παραμονής φαίνεται να είναι ο Όμηρος, μετά την 4η συνεχόμενη νίκη του, αυτή τη φορά επί του καταδικασμένου για υποβιβασμό Λαίλαπα με 0-1 στο Φαφάλειο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε με πλασέ στο 74′ ο Μπουγιούκας. O Όμηρος είχε χαμένες ευκαιρίες με Ψαρούδη και Μαντασά και ακυρωθέν γκολ των Μετόζη και Ψαρούδη, με τον Λαίλαπα να έχει καλή στιγμή με τον Κουτσουλιά.